Ferie zimowe z dziećmi warto spędzić w aktywny sposób, aby maluchy mogły nieco odpocząć od swoich codziennych obowiązków i nauki, a ich rodzice od pracy. Każdego roku wiele rodzin zastanawia się nad tym, jak spędzić ferie, aby zapewnić sobie komfortowy relaks i wypoczynek, a jednocześnie nie zapomnieć o potrzebach swoich pociech. Chociaż dużym zainteresowaniem cieszą się zagraniczne kierunki, to zdecydowana większość rodzinne ferie zimowe spędza w Polsce. Do wyboru mamy wiele lokalizacji. Możemy spędzić ferie w górach, ale i nad morzem czy wybrać się na wyjazd z dziećmi na Mazury. Planując wypoczynek z dziećmi, warto zwrócić uwagę na lokalizację hotelu, pakiety pobytowe czy program animacji, a także atrakcje dostępne w wybranej przez nas lokalizacji. Gdzie możemy spędzić rodzinne ferie zimowe 2024 z dziećmi w Polsce? Podpowiadamy.

Najlepsze miejsca na rodzinne ferie 2024

Ferie zimowe to czas, na który czeka ją zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Przerwa od zajęć szkolnych to doskonała okazja, by spędzić trochę czasu w rodzinnym gronie, zwiedzić ciekawe miejsca i skorzystać z szeregu atrakcji organizowanych w różnych lokalizacjach. Warto więc dobrze zaplanować swoje ferie zimowe, aby udać się w miejsce, które spełni nasze oczekiwania. Obecnie do wyboru mamy wiele lokalizacji, które są idealną propozycją na niezapomniane ferie. Warto więc zastanowić się, czy preferujemy wypoczynek w górach, czy ferie zimowe nad morzem. Gdzie w 2024 roku warto pojechać na ferie zimowe?

Przede wszystkim wśród miejscowości, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w sezonie zimowym, można wymienić wszelkie lokalizacje w górach. Chociaż zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem, jeśli chodzi o ferie zimowe, jest Zakopane, to jednak nie tylko stolica Tatr oferuje możliwość aktywnego wypoczynku, ponieważ stoki narciarskie znajdują się również w innych regionach, m.in. w Beskidzie Śląskim. Małym, Niskim, Sądeckim, Żywieckim czy Wyspowym, a także w Bieszczadach, Pieninach, Sudetach i na Podkarpaciu. Stoki znajdziemy również na Mazurach, a także w Wyżynie Lubelskiej oraz Gorcach i w okolicach Krakowa, a nawet na Kaszubach.

Wiele osób decyduje się na to, by spędzić ferie nad morzem. Wśród chętnie wybieranych lokalizacji w takim przypadku wymienia się zwłaszcza większe miasta, takie jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Kołobrzeg, a także Świnoujście czy Międzyzdroje, gdzie o każdej porze roku można znaleźć wiele ciekawych atrakcji. Na ferie zimowe możemy wybrać się również na Mazury lub spędzić je w dużym mieście.

Ferie w sercu gór, czyli gdzie wybrać się na stok narciarski?

Wśród najczęściej wybieranych lokalizacji na ferie zimowe w Polsce wymienia się te rejony, w których można jeździć na nartach. Białe szaleństwo To atrakcja, którą kochają całe rodziny i coraz więcej osób uczy się jazdy na nartach. Z tego powodu ośrodki narciarskie w Polsce wciąż się powiększają, gwarantując coraz bardziej zróżnicowaną ofertę. Obecnie stoki gwarantują zimowy wypoczynek dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi, ponieważ możemy znaleźć stoki, w których dostępne są osobne strefy do jeżdżenia na nartach wyznaczone dla dorosłych, a osobne dla dzieci. Miłośnicy sportów zimowych obecnie mogą więc skorzystać z wyciągów i stoków znajdujących się w różnych lokalizacjach. Osoby, które lubią jeździć na nartach, najczęściej spędzają ferie zimowe w Zakopanem lub okolicach, czyli Bukowinie Tatrzańskiej oraz Białce Tatrzańskiej. Stoki jednak znajdziemy również w Sudetach oraz Beskidach.

Aktywne ferie w Zakopanem

Wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych przez rodziny z dziećmi, które chcą spędzić ferie zimowe w Polsce, bez wątpienia można wymienić Zakopane. Stolica Tatr co roku przyciąga tysiące turystów spragnionych zimowego szaleństwa, którzy chcą poczuć klimat tego niezwykłego miasta. Zakopane oferuje wiele atrakcji, ponieważ znajdziemy w tych okolicach nie tylko stoki narciarskie oraz wyciągi ale również baseny, termy czy place zabaw. Tutejsze hotele oferują specjalne pakiety dla osób podróżujących z dziećmi i są dostosowane do ich potrzeb.

Dlatego w takich miejscach znajdziemy zarówno menu przeznaczone dla maluchów, jak i dostosowane do ich potrzeb pokoje lub apartamenty. W hotelach znajdują się także sale zabaw, a przed nimi place zabaw dla dzieci. Bardzo często można w nich wypożyczyć również sanki, a także wyposażyć się w inne akcesoria potrzebne podczas śnieżnych zabaw czy lepienia bałwana. Rodzice z kolei mogą skorzystać ze strefy spa, jacuzzi sauny czy masaży. Jest to więc dobra opcja dla osób, które chciałyby odpocząć, spędzając ferie z dziećmi.

Rodzinne ferie z dzieckiem w sercu Mazur

Osoby, które wolą unikać tłumów i ferie chciałyby spędzić w nieco spokojniejszym i kameralnym gronie, mogą wybrać się wraz z dziećmi na Mazury. Wbrew pozorom na narty w Polsce nie musimy jechać do Zakopanego, ponieważ stoki znajdziemy nawet w sercu Mazur. Wśród najchętniej wybieranych lokalizacji na ferie zimowe wymienia się Stare Jabłonki na Mazurach.

Wyciągi narciarskie znajdują się z kolei w Mrągowie, a także Okrągłym koło Orzysza i w Gołdapie oraz w Wygodzie koło Lubawy. W Suwałkach z kolei znajdziemy wyciąg narciarski Dąbrówka, a w okolicach tego miasta również WOSKIR Szelment. Na Mazurach turystów zimą jest znacznie mniej. Dlatego nie musimy martwić się o kolejki do wyciągu czy też korki, które spotkają nas zarówno w drodze na Mazury, jak i powrotnej.

Mazury to więc dobra propozycja na ferie z dziećmi, w przypadku kiedy chcemy odpocząć w ciszy i spokoju, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z zimowego szaleństwa. Udogodnienia w tutejszych hotelach dla dzieci i dorosłych są podobne do tych, jakie oferują hotele w górach. W tej okolicy znajdują się również apartamenty całoroczne.

Polecane miejsca na ferie zimowe w Beskidach

Ferie zimowe w 2024 roku warto spędzić wraz z dziećmi w Beskidach. Okolice te dysponują wieloma atrakcjami dla dzieci, dzięki czemu z pewnością spędzając tu ferie z bliskimi, nie będziemy się nudzić. Co więcej, będziemy mogli spędzić czas z dziećmi w atrakcyjny sposób, ponieważ te okolice oferują wiele ciekawych rozrywek. Pomysły na ferie w Beskidzie Śląskim to zarówno zimowe szaleństwo na nartach w Bielsko-Białej, Wiśle, Ustroniu lub Szczyrku, jak i spacery po tutejszych okolicach.

Wśród atrakcji w Beskidzie można wymienić na przykład spacer po Szyndzielni czy Leśnym Parku Niespodzianek znajdującym się w Ustroniu. W tej okolicy możemy zobaczyć również pokaz lotów ptaków drapieżnych, a także spędzić czas w pięknych miastach Beskidu Śląskiego. W rejonach tych znajduje się wiele lokali gastronomicznych oferujących pyszne tutejsze specjały, a także ciasta i zimową, rozgrzewającą herbatę. W tej okolicy znajduje się wiele hoteli, a także kwater prywatnych. Część z nich gwarantuje nie tylko nocleg, ale również oferuje pobyty dla rodzin z dziećmi wraz z wyżywieniem. Jest to dobra opcja dla osób, które chciałyby odpocząć i nie chcą samodzielnie przygotowywać posiłków. Z kolei rodzicom z dziećmi, którzy lubią gotować, polecane są pokoje z wyposażonym aneksem kuchennym, w których można przygotowywać posiłki.

Udane ferie, pełne atrakcji dla rodzin w Sudetach

Wśród chętnie wybieranych lokalizacji na ferie zimowe z dziećmi dużym zainteresowaniem cieszą się również Sudety. Chociaż zimą wiele szlaków w tym regionie jest dość wymagających, przez co nie są one polecane dla dzieci i osób niedoświadczonych, to jednak Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji turystyczno-historycznych. Niektóre szlaki są na tyle komfortowe, że nawet zimą powinno sobie z nimi poradzić większość turystów. Wśród nich wymienia się trasę do zamku Chojnik w Jeleniej Górze, a także szlaki do wodospadów Kamieńczyk i Szklarka oraz szlaki prowadzące z Hali Szrenickiej i niebieski szlak do schroniska Samotnia.

W Sudetach znajdują się również ośrodki narciarskie. Dlatego miłośnicy narciarstwa mogą tutaj skorzystać z wyciągów oraz stoków. W tym regionie ceny często są niższe niż w ośrodkach w Tatrach, a dodatkowo turystów nawet zimą jest znacznie mniej. Wśród najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Sudetach wymienia się Świeradów-Zdrój, Karpacz, Czarną Górę, Zieleniec, a także Szklarską Porębę.

Czy warto wybrać się na ferie nad morze?

Wielu osobom ferie zimowe kojarzą się głównie z białą szaleństwem i pobytem w górach. Jednak jeżeli nie jesteśmy miłośnikami narciarstwa, powinniśmy zastanowić się nad wyborem innych lokalizacji. Wśród miejsc w Polsce, gdzie warto spędzić ferie zimowe z dziećmi, wymienia się różne ośrodki nad Bałtykiem. Wówczas w miejscach tych panuje cisza, spokój, a ceny są znacznie niższe niż w górach. W powietrzu znajduje się też dużo jodu. Jest to więc idealna opcja dla osób, które lubią spacerować i odkrywać piękne zakątki naszego kraju.

Wśród miejsc nad morzem, gdzie warto wybrać się na ferie zimowe, można wymienić Jastrzębią Górę, czyli najbardziej wysuniętą na północ miejscowość w Polsce, ale także Gdynię, Gdańsk czy Sopot, czyli miejscowości należące do Trójmiasta, gdzie znajduje się nie tylko wiele ciekawych miejsc na zimowe spacery z dziećmi ale również szereg innych atrakcji. Hel to również świetny kierunek na ferie zimowe. Znajdziemy tu między innymi Muzeum Rybołówstwa czy Muzeum Obrony Wybrzeża, a także pozostałości dawnych bunkrów i umocnień. Wśród innych chętnie wybieranych na ferie zimowe nadmorskich kurortów wymienia się Międzyzdroje oraz Kołobrzeg, a także Ustkę i Świnoujście.

Czy warto odwiedzić duże, polskie miasta podczas ferii?

Na ferie zimowe możemy wybrać się z dzieckiem również do dużego miasta. Obecnie oferta zarówno animacji dla dzieci, jak i atrakcji dla nich jest bardzo rozbudowana. W dużych ośrodkach dzieci mogą liczyć na program animacyjny przeznaczony specjalnie dla nich organizowany w hotelach, ale również szereg atrakcji, które oferują muzea, domy kultury czy centra nauki. Podczas ferii w dużym mieście dzieci będą mogły skorzystać również z zajęć w ramach tzw. półkolonii, czyli uczęszczać na zajęcia plastyczne, artystyczne, taneczne i inne. To dobra opcja dla osób, które mieszkają w dużym mieście i nie mają czasu na t,  by wyjeżdżać ze swoimi maluchami w dalsze regiony, a jednocześnie chcą im zapewnić opiekę i aby spędziły one ferie w atrakcyjny sposób.

Pakiety na ferie w hotelu z basenem

Obecnie hotele zlokalizowane w zarówno w dużych miastach, jak i ośrodkach narciarskich, a także innych regionach oferują w ramach tzw. pakietu ferie szereg atrakcji dla maluchów. Dlatego planując ferie z maluchami, możemy zdecydować się na pobyt w atrakcyjnym hotelu z basenem. W ramach takiego pakietu bardzo często oferowany jest program animacyjny dla dzieci, dzięki czemu maluchy nie nudzą się, a ich opiekunowie mogą odpocząć w strefie wellness & spa. Dodatkowo zarówno dla dzieci, jak i dorosłych w ramach takiego pakietu oferowane jest wyżywienie w formie bufetu.

Hotelowy wyjazd na ferie może być ciekawy dla dzieci, które chcą spędzić czas na basenie, na przykład w brodziku, a także pobawić się z innymi dziećmi na sali zabaw, pozjeżdżać na zjeżdżalni i skorzystać z animacji. Wybierając pakiet ferie w hotelu, warto jednak zdecydować się na atrakcyjną lokalizację, aby móc spędzić czas z dziećmi również poza takim obiektem, spacerując i podziwiając piękno przyrody lub korzystając z innych atrakcji oferowanych w takim kurorcie.