Zimą nasza skóra narażona jest na wiele niekorzystnych czynników. Przede wszystkim zagrażają jej niskie temperatury, wiatr, a także śnieg i deszcz. Dodatkowo o tej porze roku pomieszczenia często są intensywnie ogrzewane, przez co panuje w nich niewielka wilgotność, a powietrze jest niezwykle suche. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na stan naszej skóry i mogą powodować jej przesuszenie, podrażnienie, a także uszkodzić jej naturalny płaszcz hydrolipidowy. Dodatkowo o tej porze roku nasza dieta często jest uboga w owoce i warzywa, co również negatywnie wpływa na stan skóry na naszej twarzy oraz ciele, ponieważ stosując dietę ubogą witaminy i minerały, nie dostarczamy do naszych komórek cennych składników odżywczych. Co jednak możemy zrobić, aby nasza skóra zimą prezentowała się jak najlepiej? Jak dbać o skórę zimą? Podpowiadamy.
Jak zadbać o skórę twarzy zimą? Jak skóra reaguje na zimno?
Warunki atmosferyczne zimą negatywnie wpływają na stan naszej skóry, która wówczas jest szczególnie narażona na działanie czynników takich jak mroźne powietrze niskie temperatury i częste zmiany temperatur, a także promieniowanie UV. Z tego powodu zwłaszcza zimą powinniśmy szczególnie chronić naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi i szkodliwym działaniem promieniowania, wiatru oraz niskich temperatur. W codziennej pielęgnacji powinniśmy stosować kremy do twarzy o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i regenerującym. Nie możemy zapomnieć również o ważnych zasadach pielęgnacji twarzy, które są istotne o każdej porze roku, a więc właściwym oczyszczeniu twarzy, a także regularnych peelingach.
Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co nam dokładnie szkodzi zimą. Główne czynniki odpowiedzialne za podrażnienie naszej skóry o tej porze roku to niskie temperatury, a także częste ich zmiany, śnieg i mroźny wiatr. Negatywnie na kondycję naszej cery wpływa także ciepłe i suche powietrze spowodowane ogrzewaniem. Zmiany temperatur z kolei mogą powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych. W niskich temperaturach spada także ilość wydzielanego sebum, co w konsekwencji może powodować zaburzenia bariery ochronnej, a więc uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry, a co za tym idzie, większą podatność naszej cery na uszkodzenia. Z tego powodu zimą nasza skóra nierzadko jest sucha, szorstka, matowa, ściągnięta, a nawet swędzi i łuszczy się. Szczególnie dbać o swoją cerę powinny zwłaszcza posiadaczki skóry naczynkowej, alergicznej i wrażliwej, ponieważ te typy skóry najgorzej znoszą zimowe warunki.
Jak chronić skórę, aby nie naruszyć naturalnego płaszcza hydrolipidowego?
Zimą narażamy skórę na uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, który stanowi jej barierę ochronną. Żeby więc uchronić swoją skórę przed utratą elastyczności i podrażnieniem, powinniśmy uzupełniać niedobory składników płaszcza hydrolipidowego. W tym celu musimy dobrać odpowiednią pielęgnację. Dlatego kosmetyki stosowane zimą, powinny tworzyć na naszej twarzy delikatny, cienki film, którego zadaniem będzie zapobieganie nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z naskórka, a także dostarczenie do głębszych warstw skóry lipidów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego.
W kosmetykach, które powinny wzmocnić płaszcz hydrolipidowy, powinniśmy szukać emolientów ze względu na to, że uzupełniają one niedobory lipidów, a także zatrzymują wodę w naskórku. Dodatkowo są niezwykle delikatne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również przez osoby zmagające się z różnego rodzaju dermatozami, a więc na przykład przez osoby cierpiące z powodu atopii, łuszczycy czy przez alergików. Kosmetyki, które wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry to również produkty zawierające oleje roślinne, na przykład z awokado czy migdałów, a także masło Shea oraz niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe.
Jak oczyszczać cerę w zimowej pielęgnacji twarzy?
Zima to trudny okres dla naszej skóry. Mimo to jednak nie powinniśmy zapominać o ważnych krokach pielęgnacyjnych istotnych dla skóry przez cały rok. Wśród nich bez wątpienia ważne miejsce zajmuje oczyszczanie skóry. Zimą warto sięgać po kosmetyki, które dodatkowo będą pielęgnować cerę i nie podrażniają skóry. Z tego powodu o tej porze roku warto zrezygnować z produktów, które mogą spowodować naruszenie bariery hydrolipidowej. Wśród produktów oczyszczających, które negatywnie wpływają na barierę ochronną skóry, wymienia się wszystkie kosmetyki zawierające w swoim składzie peelingujące drobinki, a także mocne kwasy.
Dlatego oczyszczanie cery w zimowej pielęgnacji powinno wyglądać w taki sam sposób jak przez cały rok oczyszczanie cery wrażliwej. Oznacza to, że w pierwszym kroku warto użyć delikatnego, hipoalergicznego płynu micelarnego, a następnie pianki lub żelu do mycia twarzy o delikatnym składzie. Pamiętajmy również żeby wycierać twarz przy pomocy ręczników jednorazowych, delikatnie przykładając je do twarzy i nie pocierając, aby uniknąć zaczerwienień i podrażnień skóry.
Jak dbać o skórę? Jaki krem stosować zimą, aby regenerować i pielęgnować skórę?
Zimą duże znaczenie w pielęgnacji skóry ma odpowiednio dopasowany krem. Z jednej strony powinien on nawilżać skórę, z drugiej jednak natłuścić, aby znajdowała się na niej warstwa ochronna, chroniąca głębsze warstwy naskórka przed utratą wody. Odpowiedni poziom nawilżenia zapewnią nam kosmetyki zawierające substancje takie jak na przykład kwas hialuronowy. Pamiętajmy jednak, by przed wyjściem z domu zabezpieczyć skórę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, stosując kosmetyk natłuszczający.
Zimą możemy stosować kilka różnych kremów. Jeżeli poziom wilgotności w naszym mieszkaniu utrzymuje się na dobrym poziomie, wówczas możemy stosować tylko kosmetyki gwarantujące nawilżenie skóry. Odpowiedni poziom nawilżenia zapewnią nam preparaty zawierające nie tylko kwas hialuronowy, ale również inne substancje takie jak ceramidy czy flawonoidy. Z kolei działanie natłuszczające wykazują masła i oleje roślinne, a także emolienty. Dlatego wybierając krem do twarzy na zimę, warto postawić na jeden produkt, który nawilża i natłuszcza lub dwa osobne preparaty o wspomnianym działaniu.
Pielęgnacja skóry zimą – ochrona skóry przed mrozem
Zimą skóra potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale i natłuszczenia, ponieważ to właśnie preparaty natłuszczające tworzą na jej powierzchni barierę ochronną, która chroni nasz naskórek nie tylko przed mrozem i niskimi temperaturami, wiatrem, ale również utratą wilgoci z głębszych warstw skóry. Dlatego zimowy krem powinien być znacznie bogatszy niż ten stosowany latem. Zwróćmy uwagę czy znajdują się w nim składniki wiążące wodę w naskórku takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, czy glikol propylenowy. Krem ochronny na zimę powinien też tworzyć warstwę lipidową zabezpieczającą przed utratą wody i podrażnieniami. Dlatego w jego składzie muszą znajdować się emolienty oraz składniki takie jak masło Shea, wosk pszczeli czy olej jojoba. Żeby chronić skórę przed mrozem, pamiętajmy, by przed każdym wyjściem z domu koniecznie sięgnąć po tłusty kosmetyk.
Pielęgnacja twarzy zimą – filtr UV
W okresie jesienno-zimowym podobnie jak wiosną i latem, warto sięgnąć również po krem z filtrem UV. Powinniśmy wiedzieć, że aby dobrze zadbać o swoją skórę, musimy stosować nie tylko odpowiednie preparaty o działaniu nawilżającym czy natłuszczającym, ale także zabezpieczyć ją przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Mimo że zimą docierające do naszej skóry promieniowanie UVB stanowi niewielki problem, to jednak o każdej porze roku, niezależnie od nasłonecznienia w głąb skóry dociera promieniowanie UVA. Dlatego aby zapewnić sobie młodość na długie lata, a także uchronić się przed wieloma negatywnymi konsekwencjami wpływu promieniowania UVA na naszą skórę, warto przez cały rok stosować pielęgnacji twarzy filtry z wysokim faktorem.
Pielęgnacja skóry twarzy zimą a peelingi
Nasza skóra zimą wymaga stosowania podobnej rutyny pielęgnacyjnej jak o każdej innej porze roku. Dlatego warto zadbać nie tylko o jej nawilżenie i natłuszczenie, ale także dogłębne oczyszczenie, aby gruczoły łojowe mogły prawidłowo funkcjonować i aby nadmiar sebum znajdujący się w naszych porach, był na bieżąco usuwany. Zimą warto sięgać po peelingi, które nie będą podrażniały naszej skóry. Dlatego o tej porze roku niezależnie od tego czy mamy suchą skórę, mieszaną, normalną, wrażliwą, czy naczynkową, powinniśmy sięgać po peelingi enzymatyczne, ze względu na to, że nie wpływają one negatywnie na barierę hydrolipidową skóry, która w tym okresie już i tak może być w gorszej kondycji ze względu na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Produkty gruboziarniste lub drobnoziarniste, lepiej wykorzystywać w cieplejszych miesiącach.