Produkty zbożowe to jedne z pierwszych – zaraz po warzywach i owocach – pokarmów, które uzupełniają dietę malucha. Dostarczają energię, a także ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Ponadto to dzięki nim maluch poznaje posiłki o nowych konsystencjach. Aby dziecko chętnie zajadało się wartościowymi i różnorodnymi zbożami, warto proponować mu je już na etapie rozszerzania diety. Po jakie sięgać, aby były smaczne, ale przede wszystkim bezpieczne?

Zboża – cenny składnik diety

Pierwsze lata życia są wyjątkowe – organizm dziecka jest bardzo delikatny i intensywnie się rozwija. Zarówno kształtowanie funkcji narządów, jak i szybki metabolizm w tym okresie życia sprawiają, że właściwie skomponowana dieta najmłodszych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju. Wprowadzanie do jadłospisu produktów zbożowych pozwala niemowlęciu odkrywać nowe konsystencje, a także pomaga uzupełniać jego coraz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Komponując dietę malucha, warto uwzględniać w niej różnorodne gatunki zbóż, które różnią się od siebie zarówno smakiem, jak i wartością odżywczą. To przyzwyczai niemowlę do bardziej urozmaiconego jadłospisu w przyszłości, a zatem pozwala kształtować dobre nawyki żywieniowe, które będą przez dziecko powielane w dorosłym życiu.

Jakie produkty zbożowe dla malucha?

Warto pamiętać, że organizm niemowlęcia wciąż intensywnie się rozwija, przez co nie jest obojętny na składniki zawarte w pożywieniu. Właśnie dlatego wybór produktów nie może być kwestią przypadku. Pomocna w komponowaniu diety najmłodszych jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Wśród tego typu produktów można znaleźć kaszki skomponowane z różnorodnych zbóż, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso. Najbardziej wartościowe zboża to te z pełnego przemiału, ponieważ zawierają cenne składniki odżywcze, np. błonnik.

Na miarę potrzeb malucha

Kaszki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż te odnoszące się do produktów ogólnego przeznaczenia (spożywanych przez starszych członków rodziny)[2]. Ponadto widoczne na ich opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6. czy 10. miesiącu życia) pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.