Krynica Morska to miejscowość położona w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej, która słynie z pięknych, czystych, piaszczystych plaż i szerokiej bazy hotelowej, a także wielu atrakcji turystycznych. Kuracjusze do Krynicy Morskiej tłumnie przybywają już od lat 70 ubiegłego wieku ze względu na znajdujące się tu bogate w jod wody solankowe. Jednak również obecnie, każdego roku w miejscowości tej wypoczywają tysiące turystów, którzy chcą spędzić swój urlop, podziwiając piękno przyrody i korzystając z jej walorów. Z czego jednak dokładnie słynie Krynica Morska i czy warto ją zobaczyć? Podpowiadamy.

Gdzie leży Krynica Morska?

Krynica Morska to miasto, które znajduje się w województwie pomorskim, a dokładniej w powiecie nowodworskim na Mierzei Wiślanej. Umiejscowiona jest między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Co istotne, cały obszar lądowy Krynicy Morskiej znajduje się w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Co więcej, objęty jest on również Bałtyckim Systemem Obszarów Chronionych HELCOM MPA. Ten popularny letni kurort największe czasy rozwoju i świetności osiągał w latach 60. XX wieku, a więc w czasach PRL-u. Wówczas w miejscowości tej powstało wiele nowoczesnych na ten czas zakładowych ośrodków wczasowych.

W latach 90 Krynicy Morskiej, która wcześniej była wioską rybacką, nadano prawa miejskie, dzięki czemu obecnie jest ona jedynym miastem na Mierzei Wiślanej. Współcześnie Krynica Morska wciąż przyciąga wielu turystów, zwłaszcza tych spragnionych powietrza pełnego jodu. Znajduje się tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych, a także atrakcji turystycznych, dzięki czemu w ciekawy sposób mogą tutaj spędzać czas nie tylko miłośnicy odpoczynku na plaży, ale również osoby zainteresowane pięknem natury czy architekturą. Na miejscu organizowane są też imprezy kulturalne, rejsy i wiele innych atrakcji. Dlatego warto na bieżąco śledzić aktualności na przykład na stronie tego miasta, aby spędzając urlop w Krynicy Morskiej maksymalnie wykorzystać możliwości tego miejsca.

Czy trudno jest znaleźć nocleg w Krynicy Morskiej?

Mimo że Krynica Morska jest jednym z najmniejszych miast w Polsce pod względem ludności, to od lat ożywa w sezonie letnim i jest miejscowością chętnie odwiedzaną nie tylko przez turystów z Polski, ale również z zagranicy. Chcąc spędzić tu wakacje, warto wcześniej zarezerwować nocleg w tej okolicy. Ze względu na to, że od wielu lat turyści przyjeżdżają do Krynicy, by spędzić tutaj swój urlop, miejscowość ta dysponuje dużą bazą miejsc noclegowych. Dlatego wpisując w wyszukiwarkę Google frazy takie jak: „noclegi Krynica Morska” czy „Krynica Morska noclegi”, z pewnością znajdziemy wiele obiektów noclegowych.

W sezonie letnim a więc w lipcu i sierpniu do miejscowości tej przybywa zdecydowanie najwięcej turystów. Dlatego jeżeli planujemy urlop w tym terminie, warto jak najwcześniej zarezerwować nocleg, aby mieć pewność, że wybrany przez nas dom wypoczynkowy, hotel, pensjonat, camping czy kwatera prywatna będzie dostępna w terminie naszego urlopu. W zależności od polityki ośrodka wypoczynkowego, rezerwacji pokoju możemy dokonać telefonicznie mailowo lub przez specjalny system rezerwacyjny.

Gdzie zatrzymać się w Krynicy Morskiej? Pensjonaty, hotele, apartamenty, pokoje gościnne

Komfortowe pokoje znajdą zarówno osoby, które chciałyby wypoczywać w cichej i spokojnej okolicy czy bliskim sąsiedztwie lasu, jak i w centrum Krynicy Morskiej. W mieście tym znajdują się obiekty o różnym standardzie. Dla miłośników survivalu i przyrody przygotowane są tutaj pola namiotowe. Taki camping namiotowy to nie tylko miejsce, w którym można rozłożyć namiot, ale również przyczepę. Niektóre ośrodki dysponują własnymi przyczepami i namiotami, które można wynająć. Osoby, które preferują nieco wyższy standard wypoczynku, mogą skorzystać z kwater prywatnych. Znajduje się tutaj wiele domów, które oferują wczasowiczom pokoje z łazienkami czy wspólną łazienką dla kilku pomieszczeń. W sercu Krynicy Morskiej znajdziemy także hotele i pensjonaty. Takie miejsca noclegi oferują zarówno w pokojach studio, dwuosobowych, trzyosobowych, jak i czteroosobowych.

Warto zwrócić uwagę czy obiekt położony jest blisko centrum, latarni morskiej, krynickiej plaży czy Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, aby móc do woli korzystać z atrakcji, jakie oferuje to miasto, nawet jeżeli nie dysponujemy autem. W Krynicy Morskiej dostępna jest też szeroka baza domów letniskowych. To doskonała propozycja szczególnie dla rodzin. Wybierając obiekt noclegowy, warto zwrócić uwagę, w jakiej części Krynicy jest on usytuowany, a także jaka dzieli go odległość od morza. Dla zmotoryzowanych duże znaczenie ma również czy będą mogli parkować na terenie posesji i czy parking jest bezpłatny.

Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w Krynicy Morskiej?

Krynica Morska posiada swój własny port. Składa się on z części przeznaczonej dla rybaków i marynarzy. Drugą z kolei stanowi port pasażerski, w którym znajduje się też przystań jachtowa. W Krynicy Morskiej atrakcje dla siebie znajdą jednak nie tylko miłośnicy żeglarstwa, ale również rowerzyści. Znajdujące się tu malownicze trasy wycieczkowe sprzyjają poznawaniu okolicy i walorów przyrodniczych tych terenów. W tutejszych lasach bukowo-sosnowych znajduje się droga, która prowadzi aż do pobliskiej wschodniej granicy naszego państwa.

Sama Mierzeja Wiślana, na której terenie usytuowana jest Krynica Morska, jest jedną wielką wydmą, której wysokość jest bardzo zróżnicowana, ponieważ w niektórych miejscach spadziste klify osiągają wysokość nawet 30 m. To sprawia z kolei, że widoki w tej miejscowości zapierają dech w piersiach. Dlatego jest to Idealne miejsce nie tylko na wycieczki rowerowe, ale również piesze. Z Krynicy Morskiej doskonale widać Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. W pobliżu informacji turystycznej w Krynicy Morskiej powstał niecodzienny pomnik, który przedstawia stado dzików. Nie bez powodu zlokalizowany jest on właśnie w tej miejscowości. Zwierzęta te związane są z Krynicą niemal od zawsze. Dlatego możemy je tutaj spotkać nie tylko na tym ciekawym pomniku, ale również podczas pieszej czy rowerowej wycieczki. Na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej znajduje się wzniesienie nazywane wielbłądzim garbem będące najwyższym szczytem Mierzei Wiślanej, a jednocześnie najwyższą stałą wydmą w Europie. Warto więc wybrać się do tego miejsca nie tylko dla jego walorów przyrodniczych, ale również pięknych widoków.

Będąc w Krynicy Morskiej, z pewnością warto zobaczyć tutejszą latarnię morską. Jej czerwona, okrągła wieża ma wysokość 26,5 m. Obecnie latarnia działa od 25 sierpnia 1951 roku i została odbudowana po tym jak w czasie II wojny światowej, pierwotnie znajdująca się w tym miejscu latarnia została wysadzona przez Niemców. Dla miłośników architektury sakralnej z pewnością gratką będzie Kościół św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu zbudowany w 1939 roku. W Krynicy Morskiej znajdziemy też atrakcje dla najmłodszych, takie jak lunapark  czy minigolf.

Atrakcje w okolicy Krynicy Morskiej

Krynica Morska znana jest z czystej wody i szerokich plaż. W okolicy latarni morskiej znajdują się trasy spacerowe, a port rybacki przyciąga tutaj m.in. miłośników świeżych ryb. W Krynicy Morskiej znajduje się port jachtowy, dzięki czemu fani rejsów łódkami czują się doskonale w tej okolicy. Taras widokowy umożliwiający podziwianie piękna tutejszej przyrody to jednak niejedyna z atrakcji, jaki oferuje Krynica Morska. Niezależnie od tego czy jesteśmy miłośnikami sportów wodnych, pieszych, czy rowerowych wycieczek, czy też wolimy leżeć na plaży i odpoczywać, jeżeli już zwiedzimy wszystkie atrakcje, jakie oferuje nam Krynica Morska, możemy zacząć eksplorować pobliskie dla tej miejscowości tereny.

Latem możemy wykupić rejs statkiem wypływającym z portu w Krynicy, ale także udać się do pobliskiego Elbląga i zwiedzić to niesamowite miasto. Jedną z największych atrakcji turystycznych tego miejsca, bez wątpienia jest Kanał Elbląski, czyli droga wodna, która została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. W odległości około 15 km od Krynicy Morskiej znajdują się Kąty Rybackie, gdzie umiejscowiony jest rezerwat ornitologiczny, w którym możemy obserwować kormorany, a także muzeum zalewu wiślanego, które pokazuje i opisuje historię szkutnictwa i rybołówstwa na tych terenach. W Jantarze znajdującym się 30 km od Krynicy Morskiej znajdziemy z kolei Muzeum Bursztynnictwa.

Czy warto jechać do Krynicy Morskiej?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wyjechać na wczasy w 2023 roku do Krynicy Morskiej. Atrakcje dla siebie znajdą tutaj zarówno najmłodsi, jak i osoby dorosłe, a także starsze.  Warto mieć jednak świadomość, że sezonowe atrakcje, takie jak rejs statkiem, dostępne są tutaj tylko w okresie wakacyjnym. Uzdrowisko to jednak funkcjonuje przez cały rok, oferując pobyt w sanatoriach i turnusy rehabilitacyjne. Każdego roku do Krynicy Morskiej przyjeżdża tysiące turystów, którzy podziwiają piękno tutejszej przyrody i cieszą się z wypoczynku na piaszczystych plażach, otoczonych czystą wodą. Wybierając się tutaj na wakacje, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas obiekt usytuowany jest w miejscu, którego odległość do morza nie jest zbyt duża. Bardzo często rezerwując wakacje w ostatniej chwili, musimy liczyć się, z tym że pensjonaty i hotele znajdujące się blisko morza i deptaku są już zajęte.