Depilacja ciała to obecnie dla wielu osób konieczność ze względów estetycznych ale również praktycznych, ponieważ łatwiej jest utrzymać w higienę ciała pozbawionego owłosienia. Metod usuwania zbędnego owłosienia jest wiele, dzięki czemu każda osoba może wybrać ten sposób, który najbardziej jej odpowiada i okazuje się w jej przypadku najskuteczniejszy. Niechciane owłosienie można usuwać, korzystając z domowych sposobów lub profesjonalnych metod depilacji. Dzięki temu zarówno osoby dysponujące niewielkim budżetem, jak i większymi nakładami finansowymi, które mogą przeznaczyć na profesjonalne zabiegi, mogą cieszyć się z gładkiej skóry. Jakie są najpopularniejsze sposoby depilacji? Podpowiadamy.

Domowe sposoby na depilację

Wiele osób zastanawia się, jaką metodę depilacji wybrać, aby pozbyć się włosków z różnych części ciała. Warto pamiętać o tym, że zupełnie inna metoda może sprawdzić się w przypadku usuwania włosków z nóg, inna z kolei w przypadku okolic bikini, a jeszcze inna do usuwania wąsika. Dlatego warto wypróbować kilka sposobów depilacji i dostosować poszczególne metody do potrzeb różnych części naszego ciała.

Wśród domowych sposobów na depilację wciąż króluje golenie włosków przy pomocy maszynki do golenia. Jest to najtańsza i najszybsza technika usuwania zbędnego owłosienia z różnych części ciała. Kolejnym domowym sposobem, w przypadku którego wystarczą nam preparaty dostępne w drogeriach, jest usuwanie włosków przy pomocy kremu do depilacji. Trzecią techniką jest wosk, z którego również możemy korzystać w domu. Te 3 domowe sposoby są najczęściej wykorzystywane przez osoby, które chcą w domu pozbyć się zbędnego owłosienia. Czasami w domu wykonuje się również depilację przy pomocy pasty cukrowej. Taki domowy kosmetyk można stworzyć samodzielnie.

Profesjonalne metody usuwania owłosienia w gabinecie kosmetycznym

Zwłaszcza w przypadku kiedy chcemy cieszyć się efektem gładkiej skóry nieco dłużej i nie lubimy korzystać z drogeryjnych kosmetyków do depilacji, powinniśmy udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie możemy skorzystać z szeregu profesjonalnych metod usuwania owłosienia. W takich miejscach profesjonaliści mogą dobrać odpowiednią dla nas metodę, a także podjąć temat depilacji. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów depilacji w gabinetach kosmetycznych wymienia się usuwanie włosków przy pomocy pasty cukrowej lub wosku. Największym zainteresowaniem jednak cieszą się zabiegi trwałego usuwania owłosienia zarówno ze skóry twarzy, okolic intymnych, nóg, pach, jak i innych części ciała za pomocą lasera IPL.

Najprostsza metoda depilacji – golenie maszynką

Najczęściej wykorzystywaną przez osoby, które chcą pozbyć się zbędnego owłosienia metodą depilacji, jest golenie maszynką. Główną zaletą tego sposobu jest przede wszystkim łatwa dostępność, ponieważ zabieg taki możemy wykonać w domu, a jego koszty są niewielkie. W przypadku tej metody wykorzystujemy tylko maszynkę oraz piankę do golenia lub krem. Jednak wśród wad tej metody można wymienić niską skuteczność i konieczność częstego powtarzania zabiegu, aby móc cieszyć się gładką skórą. Wiele kobiet, zwłaszcza brunetek musi powtarzać taki zabieg nawet codziennie. Blondynki z kolei mogą golić maszynką włosy co 2-3 dni.

W przypadku maszynki do golenia musimy liczyć się z wrastaniem włosków, podrażnieniami, zapaleniem mieszków, a także faktem, iż nawet bezpośrednio po zabiegu skóra często nie jest idealnie gładka. Co więcej, osoby ze skórą wrażliwą często zmagają się z podrażnieniami po depilacji maszynką, a w okolicach bikini gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa, nierzadko po goleniu pojawiają się swędzące krostki. Dlatego jest to dobra metoda w sytuacjach awaryjnych, która jest bezbolesna, szybka i tania, jednak ze względu na to, że po goleniu włosy szybko wrastają, a także odrastają, coraz więcej osób rezygnuje z tego sposobu depilacji jako głównej metody usuwania owłosienia.

Jak pozbyć się niechcianych włosków? Kremy do depilacji

Kolejnym domowym sposobem usuwania włosków są kremy do depilacji. Niestety obecnie dostępne na rynku kosmetyki do depilacji w postaci kremów bardzo często nie przynoszą zadowalających efektów, a ich stosowanie może być dość uciążliwe. Jest to jednak dość tania, bezbolesna i szybka metoda depilacji. Do jej zalet można zaliczyć również możliwość zastosowania kremu niemal na każdej części ciała, a także osłabienie odrastających włosków.

Kremy do depilacji zawierają związki chemiczne, które wpływają na strukturę włosa na powierzchni skóry i wnikają również nieco głębiej w skórę, dzięki czemu mogą również spowalniać odrost włosów. Jednak ze względu na obecne w nich substancje chemiczne, mogą one powodować podrażnienia. Z tego powodu zawsze warto stosować je zgodnie z zaleceniami producenta i wcześniej wykonać próbę uczuleniową.

Lepszą skutecznością kremy do depilacji wykazują się w przypadku blondynek z jasnym, delikatnym owłosieniem niż brunetek z ciemnymi i grubym włoskami. W przypadku kremów do depilacji również musimy liczyć się z pewnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak możliwość wystąpienia podrażnień skóry, wrastania włosków czy zapalenia mieszków włosowych.

Zabieg jednak jest dość komfortowy, a jedynym wadą jeśli chodzi o odczucia podczas takiej depilacji, może być nieprzyjemny zapach kremu. Dodatkowo wybierając krem do depilacji, należy zwracać szczególną uwagę, aby był on dopasowany do typu naszej skóry, a także części ciała, którą zamierzamy golić. Nieco inne produkty przeznaczone są do depilacji miejsc intymnych, a inne do depilacji nóg.

Depilacja woskiem. Jak używać wosku do depilacji?

Wśród domowych metod depilacji, które przynoszą najlepsze rezultaty ze względu na to, że zabieg taki wystarczy powtarzać co około 2-3 tygodnie, można wymienić depilację woskiem. Jest to również technika, która dostępna jest w wielu gabinetach kosmetycznych. Dlatego depilację woskiem możemy wykonać zarówno w domu, jak i u specjalistki. Większość kobiet stawia na to drugie rozwiązanie i co około 2-3 tygodnie regularnie odwiedza kosmetyczkę. Główną wadą depilacji woskiem są spore koszty wizyty u specjalistki. Jeżeli jednak decydujemy się na to, by samodzielnie usuwać owłosienie za pomocą plastrów z woskiem, wówczas metoda ta jest dużo tańsza, ponieważ takie produkty znajdziemy w drogeriach.

Plastry z woskiem rozgrzewa się w dłoniach, a następnie przykleja zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Po chwili należy je w odwrotnym kierunku usunąć, jednym pewnym ruchem. Wadą depilacji woskiem jest ból. Warto więc przygotować się na to, że jest to bolesna metoda. Z tego powodu nie sprawdzi się w przypadku depilacji każdego miejsca na ciele. W przypadku wosku włoski są usuwane wraz z cebulkami, dzięki czemu czas ich odrastania to około 2-3 tygodnie. Wśród działań niepożądanych wosku można wymienić wrastanie włosków, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienia, ale także uszkodzenie naczynek w wyniku przegrzania i ciągnięcia skóry. Dodatkowo nierzadko po takim zabiegu w miejscu depilacji możemy odczuwać dyskomfort, ból, pieczenie lub swędzenie.

Popularna domowa metoda usuwania zbędnego owłosienia – depilator

Różne metody depilacji, które możemy wykorzystywać w domu, obejmują również zastosowanie depilatora. Jest to skuteczna metoda usuwania włosków, która jednak wiąże się z koniecznością kupienia odpowiedniego sprzętu i jest dość bolesna. Polega ona na usunięciu włosków za pomocą specjalnego urządzenia. W takim przypadku mechanicznie usuwamy włoski wraz z cebulką. Z tego powodu efektywność tej metody jest wysoka, a dodatkowo możemy liczyć na osłabienie nowych wyrastających włosków.

Używając depilatora, musimy jednak liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wrastania włosków, podrażnieniami, a także pewnymi przeciwwskazaniami do jego stosowania. Dodatkowo jest to bolesna metoda, w związku z czym niewiele osób decyduje się na przykład na depilację bikini przy użyciu takiego urządzenia. Co więcej, na efektywność tej metody wpływa długość usuwanych włosków, ponieważ jeżeli są one zbyt krótkie, wówczas nierzadko nie zostają wyrwane wraz z cebulkami, a jedynie ścinane są przy nasadzie, przez co szybciej odrastają i zabieg będzie trzeba powtórzyć wcześniej. Skóra po depilacji depilatorem jest zazwyczaj bardzo podrażniona i bolesna. Jednak w przeciwieństwie do depilacji woskiem, depilator nie powoduje alergii i uczuleń.

Pasta cukrowa – w domu czy w salonie. Jakie zalety ma depilacja pastą cukrową?

Naturalne sposoby usuwania niepożądanego owłosienia obejmują również wykorzystanie w tym celu pasty cukrowej. Jest to technika powodująca mniejsze podrażnienie skóry niż to, które występuje po goleniu czy depilacji kremem lub plastrami. Rozwiązanie to dedykowane jest w przypadku osób mających tendencję do alergii, ponieważ do wykonania depilacji pastą cukrową wykorzystuje się mieszankę soku z połówki cytryny oraz cukru. Na wykonanie depilacji pastą cukrową możemy zdecydować się samodzielnie w domu lub zapisać się na taki zabieg do gabinetu kosmetologicznego.

Żeby samodzielnie zrobić pastę cukrową wystarczy wymieszać ze sobą cukier, wodę oraz odrobinę cytryny. Z tych składników powstanie gęsta pasta, którą nakłada się na skórę, a następnie odrywa. Pasta cukrowa to bardzo prosta i skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która działa podobnie jak wosk. Jej zaletą jest jednak fakt, iż odżywia skórę i sprawia, że po depilacji podrażnienia są znacznie mniejsze niż w przypadku innych metod mechanicznych. W jej przypadku nie musimy również czekać, aż produkt zastygnie. Pasta cukrowa może być wykorzystywana do depilacji bikini, wąsika, nóg, pach, a także innych części ciała.

Najlepsze sposoby na gładkie ciało – depilacja laserowa. Czy laser ma przeciwwskazania?

Wybierając najlepsze metody depilacji, nie sposób nie wspomnieć o usuwaniu włosków za pomocą lasera. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na skuteczność tej metody. Zabieg depilacji laserowej wykonuje się w gabinecie kosmetycznym lub kosmetologicznym. Przed przystąpieniem do takiej depilacji, warto zawsze sprawdzić opinie na temat konkretnego miejsca, a także lasera, który się w nim znajduje.

Depilacja laserowa to skuteczna metoda trwałego usuwania włosków, a jej efekty są naprawdę doskonałe. Mimo że skuteczność lasera jest bardzo wysoka, to jednak potrzebujemy od 4 do nawet 10 zabiegów, w zależności od lasera, typu owłosienia, a także partii ciała oraz dwóch podtrzymujących zabieg. Laser często jest bezbolesny, jednak zdarzają się sytuacje kiedy depilacja laserem boli. Dlatego odczucia podczas takiego zabiegu są różne.

Zalety i wady tego rozwiązania dotyczą wielu różnych kwestii. Wśród wad należy jednak wymienić cenę takiego zabiegu, ponieważ jest to dość duży koszt kilku tysięcy złotych w przypadku każdej partii ciała. Jeśli chodzi o działania niepożądane, w przypadku depilacji laserem musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzają się podrażnienia, oparzenia, przebarwienia, a nawet blizny.

Dodatkowo istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserem. Nie powinny się na nią decydować na przykład osoby ze skłonnością do pękania naczynek. Pewną alternatywą dla depilacji laserowej jest depilacja IPL, która jest szybsza, tańsza i bezpieczniejsza, jednak wymaga wykonania większej ilości zabiegów. Zazwyczaj metoda ta nie generuje żadnych problemów, a zabieg jest bezbolesny, lecz do usunięcia uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia potrzebujemy nawet 10- 15 zabiegów oraz corocznych sesji podtrzymujących.

Najlepsze sposoby depilacji twarzy

Wiele osób szuka skutecznej metody usuwania włosków na twarzy. Tzw. wąsik może stanowić problem natury estetycznej i powoduje też skrępowanie u wielu kobiet. Z tego powodu, warto dobrać metodę jego depilacji, która spowoduje osłabienie włosków w tej okolicy, a jednocześnie nie podrażni naszej skóry. Wśród najczęściej wykorzystywanych przez kobiety metod usuwania zbędnego owłosienia na twarzy wymienia się stosowanie plastrów z woskiem. Pamiętajmy jednak, by depilować wąsik bardzo delikatnie, a po zastosowaniu plastrów, nałożyć na podrażnione rejony oliwkę lub kosmetyk łagodzący zawierający na przykład kwas hialuronowy, alantoinę czy d-pantenol. Bardziej komfortową metodą usuwania wąsika, która powoduje mniejsze podrażnienia jest depilacja pastą cukrową. Z kolei, jeżeli zależy nam na trwałym usunięciu owłosienia z tej strefy, powinniśmy zdecydować się na zabieg depilacji laserowej.