Od kilku lat polskie hotele oprócz ofert andrzejkowych czy sylwestrowych, które cieszą się ogromną popularnością, proponują także spędzenie poza domem Bożego Narodzenia. Czy taki zwyczaj ma szansę się przyjąć wśród bardzo tradycyjnie nastawionych Polaków? Odpowiedzi udziela Tomasz Kunstler, ekspert branży hotelarskiej.

W poszukiwaniu świętego spokoju i… śniegu

Bożonarodzeniowe pobyty pojawiły się już praktycznie w każdym dobrym hotelu w kraju. Czy to oznacza, że Polacy przekonują się do takich wyjazdów i w jakich kierunkach się wtedy udają?

O ile spędzanie Sylwestra w hotelach, wspólnie ze znajomymi jest niezwykle popularne od wielu lat, to wyjazd na święta jest pomysłem stosunkowo nowym w Polsce i na pewno ze względu na naszą mentalność dla wielu kontrowersyjnym. Boże Narodzenie kojarzy nam się z domem, dużą rodziną, ciepłem. Proszę pamiętać, że jest też jednak druga strona medalu, przygotowania, chaos, sprzątanie, brak odpoczynku. Okazuje się, że coraz więcej rodzin pragnie, aby święta były czasem wspólnego relaksu, chcą spróbować czegoś innego. Dlatego oferty hoteli na ten szczególny czas w roku stają się coraz popularniejsze. Jadąc do wybranego obiektu czeka nas wyłącznie wspaniała atmosfera, przepyszne jedzenie, spektakularne dekoracje, odpoczynek, piękne okoliczności przyrody, po prostu wszystko, czego tak wielu z nas potrzebuje, szczególnie w ostatnich latach. Polacy na świąteczny wyjazd wybierają głównie górskie hotele, a powodem jest oczywiście śnieg, o który coraz trudniej w innych częściach kraju. Śmiało można stwierdzić, że z roku na rok ten rodzaj spędzania rodzinnych świąt zyskuje na popularności i sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w tym roku. Hotele zlokalizowane w górach często poza oczekiwanym śniegiem, oferują swoim gościom „magiczną atmosferę” w plenerze. W naszym resorcie na gości czekają chociażby takie atrakcje jak wieczorne ognisko, kulig z pochodniami, wędzone ryby i wędliny z własnej wędzarni. Obecnie z uwagi na ciepłą jesień rezerwacje dokonywane są dużo później niż w latach ubiegłych. Najchętniej goście decydują się na nie po pierwszych płatkach śniegu – mówi Tomasz Kunstler, ekspert branży hotelarskiej, właściciel Aspen Prime Ski&Bike Resort****.

Czego goście mogą oczekiwać od hoteli i innych obiektów podczas świąt? Jak wyglądają pakiety i ile mogą kosztować?

Każdy hotel stara się zaproponować gościom atrakcje jak najbardziej zbliżone do tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w okresie świątecznym, czyli np. wspólne ubieranie choinki. Jest oczywiście uroczysta kolacja wigilijna, oraz specjalne bożonarodzeniowe śniadanie i obiadokolacje. Dla najmłodszych przygotowywane są warsztaty robienia ozdób świątecznych i prezentów. Mile widziane są także konkursy. Standardem jest kolędowanie. Goście mogą liczyć na kojarzące się ze świętami smakołyki oraz napoje z nutami korzennymi, pomarańczy i oczywiście grzańce.
W pakietach znajdują się także najczęściej wszelkie stałe atrakcje hotelowe takie jak basen, sauny, sale zabaw, kąciki dla dzieci. W bożonarodzeniowych ofertach przeważnie są także powitalne zestawy dla gości. Nie można zapomnieć również o atrakcjach zewnętrznych np. kuligach. Ceny zaczynają się od około 400 – 500 zł za dobę za osobę w zależności od standardu hotelu. Pamiętajmy jednak, że często wykupić należy cały pakiet czyli 3-4 noce. Okazuje się, że coraz więcej osób jest chętnych na taki rodzaj spędzania świąt z rodziną –  dodaje Tomasz Kunstler.