Polska to piękny kraj, w którym można znaleźć wiele malowniczych terenów, wbrew pozorom nie tylko nad morzem czy w górach, ale również w innych regionach. Doskonałym tego przykładem mogą być Polskie Malediwy. W taki sposób określany jest zbiornik wodny umiejscowiony w parku Gródek w Jaworznie nieopodal Katowic. To jednak niejedyna atrakcja turystyczna, która zyskała takie miano. Również w Wielkopolsce znajdziemy Polskie Karabiny nad sztucznym jeziorem, jakim jest Osadnik Gajówka. Gdzie dokładnie znajdują się polskie Malediwy i jakie atrakcje oferują, a także jak dojechać do tych miejsc? Podpowiadamy.

Polskie Malediwy w Jaworznie – dawny kamieniołom w województwie śląskim

Park Gródek w Jaworznie potocznie nazywany jest „Polskim Malediwami” lub „Śląską Chorwacją”. W miejscu tym w drugiej połowie XIX wieku zlokalizowana była cementownia Szczakowa, a następnie kopalnia dolomitu „Szczakowa”, która ze względu na to, że nie regulowała swoich rachunków, w 1997 roku została odcięta od prądu. Działanie takie spowodowało zatrzymanie pomp, przez co wszystkie znajdujące się w kamieniołomie koparki i inne przedmioty w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin zalała woda. Dzisiaj na głębokości 18 m znajdują się m.in. dwie spore koparki, od których Park Gródek wziął swoją nazwę. Teraz na tym terenie możemy obserwować wodę otoczoną skałami. Znajdują się tutaj również punkty widokowe, które pozwalają na obserwowanie tego zalewiska z góry.

Park Gródek znajduje się w północno – wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Pieczyska. Atrakcja ta więc jest zlokalizowana w odległości około 60 km od Krakowa, a 30 od Katowic. Dawny kamieniołom przyciąga swoimi walorami nie tylko mieszkańców tutejszych okolic, ale również turystów z dalszych zakątków Polski. Kompleks nieczynnych kamieniołomów od 2019 roku oficjalnie nosi nazwę Arboretum w Jaworznie. Dzięki temu, że obowiązuje tu całkowity zakaz kąpieli, woda jest niezwykle czysta i przejrzysta, co sprawia, że prezentuje się niezwykle efektownie. To z kolei przyciąga tu fotografów czy pary młode, które szukają idealnego miejsca na plener ślubny.

Czystość wody doceniają również nurkowie, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski. Wejście na teren Parku Gródek jest bezpłatne, a obiekt nie jest zamykany na noc, dzięki czemu można tu spacerować o dowolnej porze. Spacer po parku zajmuje około dwóch godzin i teren ten dostosowany jest do potrzeb rodzin z dziećmi.

Polskie Malediwy, czyli park gródek w Jaworznie – parking i nocleg

Lazurowa woda i kładka na zbiorniku Wydra to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Parku Gródek i coraz więcej osób widząc zdjęcia drewnianych pomostów prowadzących przez teren stawu Wydra, w otoczeniu stromych skarp chce zobaczyć polskie Malediwy na własne oczy. Wstęp do parku jest bezpłatny i jest on czynny przez 24 godziny na dobę o każdej porze roku. Jadąc w to miejsce z psami, musimy pamiętać o ich zabezpieczeniu przy pomocy smyczy i kagańca.

Zarówno wejście do parku jest bezpłatne, jak i parkingi w okolicy. Dlatego możemy tutaj spokojnie przyjechać, bez obawy o to, że zobaczenie tafli wody będzie nas słono kosztować. Jednak mimo tego, że parkingi powinny pomieścić nawet kilkaset aut, to zwłaszcza w słoneczne dni, a przede wszystkim w weekendy, miejsca zapełniają się bardzo szybko i w godzinach południowych nie ma już wolnych parkingów. Jeżeli  wybieramy się do Parku Gródek z dalszych rejonów Polski i chcielibyśmy na miejscu znaleźć nocleg, wówczas powinniśmy szukać hoteli w Jaworznie, na Śląsku lub w Krakowie.

Śląska Chorwacja – jak dojechać do parku i co warto odwiedzić na miejscu?

Żeby dojechać do Parku Gródek, należy zaprogramować nawigację na adres ul. Jana Sobieskiego III lub ewentualnie na adres Pieczyska Centrum Nurkowe. Osoby, które poruszają się komunikacją miejską, powinny wysiąść na przystanku PKP Pieczyska Centrum Nurkowe, a następnie przejść ulicą Płetwonurków w kierunku parku. W rejonie tym znajdują się dwa duże parkingi, na które wiedzie asfaltowa droga.

W przypadku kiedy chcemy wybrać się na spacer nad ten zalew, możemy skorzystać z kilku kilometrów zlokalizowany tutaj ścieżek spacerowych i już wcześniej zaplanować trasę. Możemy przejść na przykład przez teren arboretum, a następnie w pobliżu bacówki, by dotrzeć do widokowej części trasy. Dzięki temu będziemy mogli obejrzeć cały kompleks z góry. Największą atrakcją dla spacerowiczów są znajdujące się na stawie Wydra altanki i kładki, które delikatnie unoszą się nad powierzchnią wody. Czasami, zwłaszcza w okresach obfitych opadów znajdują się one tuż pod wodą. Można jednak swobodnie z nich korzystać, przechadzając się po nich wówczas boso.

Jeżeli po spacerze Parkiem Gródek chcielibyśmy jednak ochłodzić się i wykąpać w jeziorze, wówczas możemy odwiedzić znajdujący się nieopodal, ponieważ około 5 km od „Polskich Malediw” zalew Sosina. W miejscu tym znajduje się sporo punktów gastronomicznych, duży parking, a kąpiel jest dozwolona. Dodatkowo wstęp na teren tego ośrodka jest bezpłatny. Jaworzno to śląskie miasto które zdecydowanie warto więc odwiedzić.

Z kolei jeżeli jesteśmy pasjonatami nurkowania i chcielibyśmy zobaczyć, jak duże koparki znajdują się na dnie akwenu, powinniśmy udać się do miejsca jakim jest baza nurkowa, która nosi oficjalną nazwę: Diving Marina koparki. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji dla nurków w Polsce.

Osadnik gajówka – lazurowa woda

Mianem „polskich Malediwów” określany jest czasami również Osadnik Gajówka, czyli sztuczny zbiornik, który cechuje się lazurową wodą i pięknymi widokami. Jest to dawne wyrobisko kopalni węgla brunatnego Adamów, które funkcjonowało tu do lat 70, XX wieku, a następnie zostało przekształcone w składowisko żużli i popiołów elektrowni Adamów. Po tym okresie zostało wypełnione wodą i stało się atrakcją turystyczną okolic. Osadnik Gajówka zachwyca lazurową wodą, która swój turkusowy kolor zawdzięcza znajdującemu się na dnie węglanowi wapnia. Jednak dzięki turkusowej barwie, nie można się w nim kąpać. W niektórych miejscach przy linii brzegowej teren jest grząski, dlatego warto uważać. Dawna kopalnia

To Lazurowe Jezioro zlokalizowane jest w województwie wielkopolskim, w gminie Przykona. Jego powierzchnia to około 100 hektarów. Na odwiedzających ten kompleks czeka tu punkt widokowy. Osadnik Gajówka znajduje się w centralnej części Polski 180 km od Warszawy, 140 km od Poznania i 170 km od Wrocławia, a jedynie 70 km od Łodzi. Podobnie jak w Parku Gródek w Jaworznie, tutaj również obowiązuje zakaz kąpieli. Widoki, jakie możemy tu obserwować, należą zdecydowanie do nietypowych w tej części Europy, dlatego warto się tutaj wybrać.