Ekogroszek jest materiałem opałowym, który wykorzystuje się do ogrzewania domów oraz mieszkań. W ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Czy ekogroszek jest paliwem stałym, jakie ma parametry i czy rzeczywiście jest tak bardzo ekologiczny, jak wskazuje jego nazwa? Podpowiadamy.
Czym jest i z czego jest zrobiony ekogroszek?
Ekogroszek to węgiel, który występuje pod postacią drobnych bryłek węgla, jednak jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska. Uznawany jest za jeden z najbardziej opłacalnych paliw stałych. Najczęściej spala się go w niskoemisyjnych kotłach, jak chociażby w tych z podajnikiem ślimakowym bądź kotłowym, a jego szkodliwość dla środowiska jest zdecydowanie niższa niż w przypadku wykorzystywania paliw wysokoemisyjnych. W takim przypadku do atmosfery wydostaje się zdecydowanie mniej dymu oraz szkodliwych substancji, takich jak chociażby popiół.
Ekogroszek to paliwo stałe, które jest również pochodną węgla. Powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego i jest bardzo wartościowym paliwem. Podczas jego produkcji wysokokaloryczne grudki są kruszone i wielokrotnie płukane oraz przesiewane. Ma to zapobiec przedostaniu się miału węglowego, substancji szkodliwych i niepalnych frakcji. Optymalny rozmiar oraz granulacja ziarna waha się w przedziale od 5 do 25 mm.
Jakie są zalety ekogroszku?
Niewątpliwą zaletą tego paliwa stałego jest przede wszystkim ekonomiczność. Mimo że cena może wydawać się często, wysoka to jest to materiał o wysokiej kaloryczności, co automatycznie przekłada się na jego wydajność. Plusem jest również zautomatyzowana pieca, bowiem wystarczy załadować go tylko raz na kilka dni. Dobrze ustawione urządzenie będzie samo dbało o odpowiednią temperaturę w domu lub mieszkaniu. Kolejną zaletą jest również wpływ na środowisko.
Paliwo to jest o wiele mniej szkodliwe dla natury niż klasyczny węgiel. Podczas spalania ekogroszku powstaje bowiem zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych, a sam materiał spełnia też normy unijne. Do niedawna opał wyglądał zupełnie inaczej, bowiem system grzewczy nie był tak bardzo rozwinięty, a emisja spalin była znacznie wyższa.
Ekogroszek a jego parametry
Każdy materiał opałowy różni się od siebie parametrami, które wpływają na wydajność oraz bezpieczeństwo. Kształt pojedynczych grudek jest o wiele mniejszy od klasycznego węgla i regularniejszy od koksu. Ma jedną z najwyższych kaloryczności i najniższych spiekalności. Co bardzo ważne, nie każdy ekogroszek jest tak samo wartościowy. Przed zakupem warto się zastanowić, który będzie dla nas najlepszy. Im wyższa kaloryczność, tym lepiej, bowiem paliwo emituje wtedy niewielką ilość substancji niepalnych. Po paleniu powstaje mało pyłu, a wilgotność nie przekracza 10%. Z kolei zawartość siarki powinna być niższa od 1%. Ważną informacją jest również fakt, iż materiał ten może dobrze spalić się w palnikach retortowych.
Jaki ekogroszek wybrać?
Różnorodność produktów na rynku ciepłowniczym często nie pomaga w decyzji zakupowej. Konieczne jest sprawdzanie parametrów oraz wszelkich certyfikatów i atestów, które są gwarantem jakościowego materiału. Starajmy się kupować ekogroszek z dobrych i sprawdzonych źródeł. Istotny jest bowiem nie tylko skład paliwa, ale też sposób jego przechowywania. Materiał nie może być wilgotny, ponieważ nie będzie wtedy spełniać swojego zadania w pełni.
Ekologia to nie jedyna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę, kupując dobry ekogroszek. Wartość opałowa w przypadku węgla brunatnego wynosi 10MJ/kg, w średniokalorycznym węglu kamiennym 20-25MJ/kg, niskokalorycznym – 17-19MJ/kg, a wysokokalorycznym już 25-30MJ.kg.