Potrzeba ochrony środowiska naturalnego w dzisiejszych czasach jest szczególnie widoczna, kiedy obserwujemy zmiany klimatu i kataklizmy wywołane przez globalne ocieplenie. Z tego powodu, każdego dnia powinniśmy dokonywać wyborów, które pozytywnie wpłyną na otaczający nas świat. Niestety wielomilionowy przemysł wciąż ma tendencję do nadprodukcji rzeczy, które następnie trafiają na śmietnik i zanieczyszczają środowisko. Od pewnego czasu jednak obserwuje się działania firm modowych, które wpisują się w nurt dotyczący szeroko pojętej zrównoważonej mody. Na czym dokładnie ona polega i dlaczego jest tak ważna? Podpowiadamy.

Czym jest moda zrównoważona?

Zrównoważona moda to nurt, który ma być przeciwieństwem fast fashion, czyli tworzeniu wielu modeli ubrań i kolekcji w ciągu roku, które ze względu na krótkoterminowe trendy szybko stają się niemodne i trafiają na śmietniki. Zrównoważona moda zakłada między innymi produkowanie odzieży, która będzie wyróżniała się uniwersalnym i ponadczasowym charakterem, dzięki czemu zawsze będzie trendy,

Sustinable Fashion to termin, pod którym kryje się troska o środowisko i ograniczenie negatywnego i szkodliwego wpływu przemysłu modowego na otaczający nas świat, a podstawowe założenia zrównoważonej mody to między innymi ograniczenie konsumpcjonizmu polegającego na kupowaniu dużej ilości ubrań, które następnie szybko stają się niemodne lub produkowane są z niskiej jakości materiałów, przez co nie nadają się do noszenia. Zrównoważona moda opiera się więc na produkcji odzieży o uniwersalnych krojach, która wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu posłuży nam przez długi czas.

Etyczna moda podkreśla również to, jak wiele surowców jest zużywanych po to, aby wyprodukować dane model ubrania. Pamiętajmy, że aby wyprodukować na przykład jedną bawełnianą koszulkę potrzebnych jest około 2700 l wody pitnej, a więc tyle ile przeciętnie człowiek wypija przez ponad dwa lata. W obliczu niepokojąco zmniejszających się zasobów ziemi warto więc zainteresować się ideą zrównoważonej mody.

Sustainable fashion a branża modowa

Branża modowa jest obecnie jedną z gałęzi przemysłu, która najmocniej oddziałuje na otoczenie. Co więcej, przemysł modowy jest oskarżany o wspieranie współczesnych form niewolnictwa. Oznacza to, że w krajach tzw. Trzeciego Świata w fabrykach dużych marek modowych zatrudnieni są pracownicy, którzy często zmuszani są do ciężkiej pracy za niewielkie, wręcz głodowe pensje. Proces produkcji tkanin odbija się także na środowisku naturalnym, ponieważ wskutek tego działania często dochodzi do skażenia wody, a także powietrza niebezpiecznymi chemikaliami i nadprodukcji CO2. Z tego powodu działania związane ze zrównoważoną modą w przemyśle odzieżowym, muszą być prowadzone na dużą skalę.

Istotne jest, aby producenci wypracowali lepsze warunki pracy w tym sektorze i ustanowili standardy dotyczące odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych, takie jak obieg zamknięty wody. Ważne jest również, by przestrzegali kodeksu etycznego, aby ograniczyć nadużycia względem osób zatrudnionych w tym samym łańcuchu dostaw. Coraz więcej marek korzysta z przyjaznych środowisku materiałów I odpowiedzialnych społecznie metod produkcji. Do produkcji odzieży i dodatków wykorzystuje więc materiały pochodzące z recyklingu, a także biodegradowalne opakowania.

Zrównoważona moda a konsumenci

Termin zrównoważona moda powinien być znany również konsumentom, ponieważ to ich działania w dużej mierze wpływają na zachowanie przemysłu modowego. Moda ekologiczna to nie tylko troska o planetę i ograniczanie odpadów, ale także walka z wyzyskiem, który wynika z tzw. szybkiej mody. Jeżeli więc przestaniemy kupować ogromne ilości nowych ubrań i dodatków i będziemy wspierać ruch odpowiedzialnej konsumpcji, coraz więcej właścicieli marek zacznie podejmować ogół działań w branży modowej mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu modowego na ludzi i środowisko.

Wybierajmy ubrania świadomie, stawiając na te wykonane z wysokiej jakości materiałów o uniwersalnych krojach, które posłużą nam przez długi czas. Wspierajmy również odpowiedzialne marki z branży odzieżowej, dla których zrównoważony rozwój jest istotną kwestią, a więc takie, które zapewniają godne warunki pracy, produkcji i dystrybucji swoich produktów, ograniczają ilość tekstylnych odpadów i nadprodukcję gazów cieplarnianych, a swoje projekty wykonują z ekologicznych materiałów, takich jak na przykład bawełna organiczna. Mogą one również przeznaczać część dochodu ze sprzedaży produktu na cele charytatywne, a także edukować swoich klientów w temacie zrównoważonej mody.

Warto wybierać również odzież z drugiej ręki i nie kupować zbyt często nowych ubrań. Te w stylu vintage doskonale mogą prezentować się nawet po kilku latach noszenia, jeżeli tylko wykonane będą z dobrych materiałów.

Odpowiedzialna moda to nie tylko trend ekologiczny

Branża mody ma bardzo duży wpływ na środowisko i powoduje, że naturalna surowce zaczynają być kategoryzowane jako dobra luksusowe. Odpowiedzialna moda to jednak nie tylko trend związany z ekologią. Polega ona także na poprawie warunków pracy w przemyśle i ograniczeniu wyzysku osób, które szyją ubrania w branży fast fashion. Dzięki działaniom na rzecz środowiska i kupowaniu ubrań, które powstają zgodnie z ideą zrównoważonej mody, możemy, zamiast futer wybierać produkty wykonane z syntetycznych, lecz wysokiej jakości materiałów. Bawełna organiczna z kolei m.in. pozbawiona jest pestycydów, a więc ubrania wykonane z naturalnych tkanin nie oddziałują negatywnie na nasz organizm. Pamiętajmy, że tanie tkaniny zanieczyszczone wieloma chemikaliami, poza tym, że wpływają negatywnie na rzecz środowiska, szkodzą również nam, powodując np. alergie czy plamy na skórze.